Pinot Noir Prestige 2009 - Jaworek

Dostępność: KATALOG
Cena: 110,00 zł 110.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Kod produktu: 65

Opis

Pinot Noir Prestige 2009 -   Winnice Jaworek

To niezwykłe, unikatowe wino powstało w limitowanej ilości 544 butelek. Ręczny zbiór i selekcja winogron z najlepszej parceli pozwoliło stworzyć wyjątkowe i niepowtarzalne wino. Dziesięciomiesięczne dojrzewanie w nowych beczkach z dębu amerykańskiego sprawiło, że Pinot Noir Prestige ma obiecujący potencjał dojrzewania. Atrakcyjny zapach dojrzałych wiśni i rabarbaru odziany jest w cedrowo – żywiczne ramy, które podkreślają jego subtelne piękno, na finiszu czarujące nutami  dymu z ogniska palonego świeżym drewnem. Lekka struktura wina na pierwsze spotkanie wyprowadza subtelną słodycz, by po chwili, pokazując swe pełne bogactwo żywej kwasowości, zakończyć prezentację zrównoważoną nutą goryczy na  miękkim finiszu.

Ciekawostki o winie

Ręczny zbiór i selekcja winogron z winnicy w Miękini - 16 października 2009 r. Fermentacja w nowych beczkach z dębu amerykańskiego. Wyprodukowano 544 butelek.

 

O winnicy

Założona w 2001 roku winnica, ma obecnie areał 22.85 ha. Jest to największa winnica w Polsce. Zlokalizowana jest w dolinie Odry w miejscowości Miękinia, w odległości 20 kilometrów od metropolii Dolnego Śląska Wrocławia. Na wysokości 109 m n.p.m została nasadzona winorośl szlachetna Vitis vinifera wraz z odmianami rezystentnymi zakwalifikowanymi do Vitis vinifera. W trakcie ośmiu lat istnienia winnicy dokonano selekcji odmian, klonów i podkładek, tak aby wybrać te, które charakteryzują się największą odpornością na warunki klimatyczne występujące w tym miejscu. W dniu dzisiejszym winnica obsadzona jest 40 odmianami. Nad systemem ochrony czuwa fitopatolog, pełniący monitoring zdrowotności roślin. Rejon nasadzeń należy do najcieplejszych regionów Polski, głównym zagrożeniem klimatycznym są przymrozki wiosenne z ostatniej dekady kwietnia oraz pierwszej dekady maja. Zbiory przypadają na październik, większość odmian zbierana jest w drugiej połowie miesiąca. Winnica jest plantacją doświadczalną, której celem jest dobór odmian sprawdzających się w naszym klimacie oraz dobór odpowiedniego systemu prowadzenia, rodzaju podkładki. Na podstawie wzrostu oraz jakości eliminowane są odmiany sprawiające zbyt wiele problemów uprawowych (Muller Thurgau, Pinot Blanc, Dunkelelder, Saint Laurent). Ich miejsce zastępują odmiany sprawdzone. Nowe odmiany rezystentne są uprawiane pod kontrolą odpowiednich instytutów niemieckich. W trakcie sezonu na winnicy pracuje 10 osób. W trakcie 8 lat winnica nabyła wiele nowoczesnego sprzętu pozwalającego na obniżenie kosztów oraz zmechanizowanie pracy.

Dane techniczne

Odmiana Pinot Noir
Rocznik 2009
Zawartość alkoholu 14%
Rodzaj wina wytrawne
Twórca wina Lech Jaworek
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl